Dialog Apsary z Aniołem
Tusz na papierze xuan, złoto, brąz, ziemia z Kizil, pigmenty mineralne | 360x270cm, 2015

Praca nagrodzona Grand Prix Wydziału Tradycyjnego Malarstwa Chińskiego na Chińskiej Akademii Sztuki. Po raz pierwszy w historii wydziału złoto na tym najbardziej prestiżowym kierunku otrzymał student zagraniczny.

Obraz łączy ze sobą w różnorodny sposób Wschód z Zachodem. Zawieszone pod jednym Niebem, buddyjska Apsara i chrześcijański anioł trwają zanurzone w intymnym dialogu bez słów. Perspektywa, kompozycja i rozmiar pracy odwołują się do zachodnich fresków plafonowych, sztuki grot buddyjskich i malarstwa Thang-ka (唐卡). Elementy kompozycji i perspektywa obrazu prowadzą wzrok obserwatora do środka dzieła, gdzie znajduje się krąg namalowany złotem. Symbolizuje on boskość i wiarę. Precyzyjna linearność dalekowschodniej tradycji łączy się z bogactwem i czystością barw z tradycji zachodniej. Choć obie postacie wzorowane są na modelkach, Apsara silnie opiera się na konceptualnych obrazach z grot Kizil w Xinjiang w Chinach, a Anioł jest bardziej wyobrażoną postacią o androgynicznych cechach.

Tradycję chrześcijańską reprezentuje na obrazie Bazylika św. Piotra z kolumnadą, katedra w Pradze (z elementami katedry w Kolonii) i stary kościół w Krościenku nad Dunajcem. Buddyzm reprezentują słynne miejsca sztuki religijnej w Chinach - Dunhuang, Kizil i Groty Longmen, a także Wisząca Świątynia w Datong. Niebo i chmury, początkowo różne od siebie, ostatecznie łączą się w jedno.
Ślepa Wiara
Tusz na papierze xuan | 170x87cm, 2014

Ławica ryb otacza ciało doskonałego idola i podąża za nim ślepo. Ryby są bezokie, bezduszne i nie posiadają żadnego celu. Jest wśród nich natomiast jeden osobnik wyraźnie odmienny – albinos – płynący pod prąd. Jego ludzkie oko nie dość, że wyraźnie widzi, to jeszcze wpatruje się w obserwującego obraz. Pustka głębokiej wody sprawia, że ciśnienie jest niemal wyczuwalne i przyciska w kierunku dna, a jednocześnie uspokaja.
Ewolucja
Tusz na papierze xuan | 560x270cm, 2013-2018

Praktyka, praktyka i praktyka... ponad dwa lata, setki dni i nocy, tysiące pilnie kultywowanych znaków. Od jednego pociągnięcia pędzla do drugiego, uczenie się poprzez kopiowanie mistrzów kaligrafii i ich dwóch dzieł – ”Magu Xian” Yan Zhenqinga i “Sutra Yinfu” Zhu Suilianga. Dzieło powstało z licznych arkuszy ćwiczeń kaligraficznych dwóch stylów. Najpierw wybrane starannie z różnych okresów, a następnie ułożone zgodnie z chronologią czasu pisania (od prawej do lewej) i stylem (“Sutra Yinfu” u góry, “Magu Xian” u dołu). Cztery cynobrowe znaki napisane w starożytnym stylu wielkopieczęciowym tworzą chiński idiom “xun xu jian jin” (循序渐进), co oznacza “stały postęp”. Zespala on kompozycję i nadaje głębszego znaczenia dziełu.
Z Kronik Straży Orbitalnej
Tusz na papierze xuan | spawana trygramiczna rama żelazna 204x104cm, 138x51cm serce, 2014-2016

Obraz ten łączy w sobie chińskie tradycyjne malarstwo pejzażowe niebiesko-zielone z nurtem science fiction. Gigantyczny, sferyczny statek kosmiczny wchodzi w atmosferę planety, powodując zamieszanie i wytwarzając kłębiaste chmury ognia. Dwubiegunowe wartości obrazu połączone są w stylizowanym kolofonie, który, choć wygląda na pismo pozaziemskiej cywilizacji, jest napisany znakami chińskimi. To metaforyczna nota z tytułowych fikcyjnych kronik: “Z Kronik Straży Orbitalnej: dziewiąty dzień siódmego miesiąca, rok 2008 Nowej Ery. Z odległej galaktyki Andromedy przybył na naszą planetę statek kosmiczny. Cel wizyty pozostaje nieznany. Ależ on biały”. Rama została zaprojektowana przez artystę i zespawana specjalnie do tego obrazu. Wzbogaca kompozycję pracy o Bagua (osiem trygramów) - starożytny motyw tradycyjnej kultury chińskiej, którego zawiłe znaczenia odnoszą się do filozofii, kosmologii, astrologii itp.

Praca należy do serii “Spotkanie”.