Po Wejściu naturalnie następuje Wyjście. Czy jest to czas ostatecznego pożegnania? Czy może zapowiedź ponownego spotkania?

“Exodus” to wystawa wieńcząca trwającą siedem lat „Wędrówkę na Wschód” jaką odbył polski artysta Wiesław Borkowski – znany również jako Baiwei lub Biały Ogon. Artysta zamierza na czas nieokreślony opuścić Hangzhou, dlatego też przygotował po parze skrzydeł dla każdej duszy oraz zagadki które czekają na rozwiązanie. Kto umie patrzeć, ten zobaczy, kto umie słuchać, ten usłyszy!

W swej najnowszej twórczości Baiwei skupia się na odnajdowaniu ukrytych śladów oraz badaniu rzeczy tajemnych. W przeciwieństwie do entuzjastów Kabały czy numerologii, nie interesuje go poszukiwanie prawdy o funkcjonowaniu wszechświata zawartej w literach i liczbach, lecz kreowanie własnego świata sztuki, w którym najważniejsze są przejścia pomiędzy dwoma przeciwstawnymi siłami. Gdzie jest Wschód jest i Zachód, gdzie światło tam i mrok, gdzie jedno się rozpada inne się odtwarza. Gdy pojawia się mistycyzm, podąża za nim sarkazm. Wraz z rozkwitem kultury postępuje rozwój nowych technologii. Dwoista natura zjawisk jest bez wątpienia wiodącym tematem działalności artystycznej Baiwei’a.

Można powiedzieć, że artysta niczym w “Grze szklanych paciorków” bawi się filozoficznymi koncepcjami, kodami kulturowymi oraz zagadkowymi kwestiami cywilizacji wschodniej i zachodniej. Swą grą Baiwei tka swoisty wzór złożony z czarnych i białych nici. Tego rodzaju zabawa nieuchronnie prowadzi do odkrycia równowagi pomiędzy nieprzystającymi do siebie rzeczami.

Statek kosmiczny rodem z zachodnich powieści science-fiction wyłaniający się z za mglistych szczytów klasycznego chińskiego krajobrazu najlepiej obrazuje surrealistyczny charakter prac Baiwei’a. Artysta jednym ruchem pędzla nadaje taneczny rytm swej muzycznej kaligrafii. Posuwając się jeszcze dalej tworzy osobliwe kaligraffiti, którymi pokrywa nieoczekiwane powierzchnie. Czy jesteś gotowy odkryć ich ukryte znaczenie?

Podążając za artystą zagłęb się w przestrzeń wystawy, pamiętaj jednak aby być czujnym i bacznie obserwować otoczenie, a wśród otaczających cię rzeczy odnajdziesz bogactwo ukrytych znaczeń.
Pamiętaj o „ośmiu egzystencjach”.